Pon. - Pt. 09:00 - 17:00
operacja zeza

Diagnostyka okulistyczna i zabiegi narządu wzroku

Wzrok jest jednym z pięciu, jakże ważnych zmysłów, którymi poznajemy świat. Widząc, komunikujemy się z innymi ludźmi, możemy pracować, swobodnie się poruszać. Niestety, ale w wyniku wad wrodzonych, ale i nabytych, pojawić mogą się jego dysfunkcje. W każdym przypadku, gdy osoba chora zauważy pogorszenie wzroku lub diagnostyka okulistyczna wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, to jednym z najważniejszych elementów jest szybka interwencja u lekarza okulisty. Im szybciej dany problem zostanie poddany leczeniu, tym większe prawdopodobieństwo poprawy widzenia. Wśród najczęściej pojawiających się problemów, wyróżnić możemy zaćmę, jak również i zeza. Czy w przypadku wystąpienia którejkolwiek z tych przypadłości, niezbędny jest zabieg narządu wzroku? Jeśli tak, jak on wygląda? I oczywiście kluczowe, gdzie powinna być przeprowadzona operacja zeza czy zaćmy w Gdańsku  i jaka jest cena operacji? Na te wszystkie pytania, postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Operacja zeza – kiedy warto ją wykonać?

Nie ma wątpliwości, iż zez jest jedną z najczęściej występujących przypadłości, jeśli chodzi o wady narządu wzroku. Wada ta polega na osłabieniu mięśni ocznych, co powoduje między innymi zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Co więcej, taka sytuacja prowadzi do zaburzenia widzenia stereoskopowego. Co jest przyczyną takiej wady? Najczęściej jest ona związana ze zmianą, jaka ma miejsce w rozwoju ośrodków kojarzeniowych kory mózgowej. Zdarza się też tak, że jedno oko jest ,,leniwe” względem drugiego, co prowadzi w konsekwencji do osłabienia widzenia właśnie w jednym oku.

Jakie są rodzaje zeza? Najczęściej występującym jest zez towarzyszący i tutaj wyróżnić możemy między innymi: zez zbieżny, ku górze, ku dołowi, a także zez skośny. Drugi rodzaj, to zez ukryty i ten dzieli się na tak zwane zbaczanie do wewnątrz, do zewnątrz, a także ku górze i ku dołowi. Jak wygląda operacja zeza w Gdańsku i jaka jest tego cena? Kluczowe znaczenie ma to, aby podjąć się operacji, jak najwcześniej. Najlepszym okresem jest czas do dziesiątego roku życia, bowiem w ten sposób szanse na wyleczenie są zdecydowanie większe, niż w przypadku nastolatków czy osób dorosłych. Operacja zeza u dorosłych wiąże się jedynie z aspektem estetycznym, ale nie daje możliwości poprawy widzenia obuocznego. Istotne znaczenie ma niewątpliwie diagnoza, tak, aby można było daną wadę wzroku ocenić, a następnie dokonać stosownej operacji. Kluczowym elementem jest wybranie kliniki, która takie leczenie operacyjne narządu wzroku oferuje. W każdym przypadku cena operacji zeza w Gdańsku uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta i tego, jaki zasięg dana operacja ma. Średnio samo badanie kwalifikacyjne do zabiegu, to koszt 250 zł. Operacja zaś w zależności od stopnia zaawansowania wynosi od 4 000 zł przy jednym mięśniu, 4500 zł przy dwóch mięśniach do 5000 zł przy trzech mięśniach. Trzeba liczyć się także z wizytami kontrolnymi, których koszt wynosi średnio 150 – 250 złotych za każdą wizytę.

operacja zacmy

Zaćma – kiedy niezbędna jest operacja?

Zaćma jest to choroba soczewki okna powstała na skutek zaburzenia przemiany materii soczewki. Powstające plamki i zmętnienia pogarszają wzrok, mogąc doprowadzić do niemal całkowitego zaniku widzenia. Zaćma może mieć charakter nabyty lub wrodzony. Jakie są główne objawy jej występowania? Najczęściej chory odczuwa zmęczenie wzroku, które widoczne jest szczególnie przy czytaniu. Bardzo często chorzy widzą, jak przez mgłę. Wraz z postępującą zaćmą, wzrok pogarsza się coraz bardziej. Aby zdiagnozować chorobę, wystarczy wykonać podstawowe badanie diagnostyczne. Do badania niezbędna jest lampa szczelinowa lub wziernik okulistyczny.

Jakie są rodzaje zaćmy? Wyróżnia się między innymi zaćmę wrodzoną, która występuje od razu po urodzeniu lub w pierwszych latach życia, a także zaćmę nabytą i ta dzieli się na starczą i wtórną. Wtórna związana jest z przyjmowaniem leków lub szkodliwych substancji, z kolei starcza, rozwija się wraz z wiekiem i taką można podzielić na korową, jądrową i tylną. Co więcej, zaćmę nabytą, można także podzielić na określone stadia, w zależności od tego, jak mocno jest ona rozwinięta. Może być początkowa, niedojrzała lub dojrzała. Jak wygląda operacja zaćmy w Gdańsku i jaka jest jej cena? Wybierając nowoczesną metodę chirurgii okulistycznej, wyleczyć można ją u każdego. Działanie opiera się na zastąpieniu zmętniałej soczewki nową, sztuczną, dzięki której pacjent może prawidłowo widzieć. Cena operacji zaćmy uzależniona jest od tego, gdzie jest robiona. Samo badanie kwalifikacyjne do zabiegu wynosi około 200 złotych, biometria to koszt 100 zł, z kolei cena samego zabiegu w zależności od rodzaju soczewki, od 3500 zł do 4500 zł. Kluczowe tutaj znaczenie ma jednak nie sama cena, ale przede wszystkim jakość świadczonej usługi. Tylko w ten bowiem sposób, wybierając najlepszych specjalistów, chory może na nowo prawidłowo widzieć.