Diagnostyka AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem, to procedura obejmująca w naszej poradni następujące badania i czynności:
- podstawowe badanie okulistyczne
- angiografię fluoresceinową
- tomografię siatkówki (SOCT)
- planowanie dalszego leczenia, to znaczy wybór postępowania zachowawczego lub terapii doszklistkowych
Zwyrodnienie siatkówki związane z wiekiem, czyli AMD (Age Related Macular Degeneration) to choroba dotykająca zwykle osoby po 50 roku życia. W początkowej fazie objawia się umiarkowanym pogorszeniem ostrości wzroku oraz matamorfopsjami („wyginaniem” się linii prostych). W miarę postępu choroby dochodzi do dalszego pogarszania się ostrości wzroku oraz występowania plam i mroczków w polu widzenia.
W AMD zmiany obserwujemy w siatkówce, czyli na dnie oka. W fazie wczesnej zwyrodnienia dominują druzy i przegrupowania barwnika. W fazie zaawansowanej dochodzi do powstania rozległych zaników siatkówkowych oraz do powstania patologicznych naczyń – neowaskularyzacji, a w konsekwencji dosiatkówkowych wylewów krwi.
Wyróżniamy dwie główne postaci AMD:
- postać suchą (druzy, przegrupowania barwnika, zaniki)
- postać mokrą, czyli wysiękowa (neowaskularyzacja)
W przypadku postaci suchej AMD postępowaniem jest obserwacja i stała kontrola okulistyczna (w tym samokontrola testem Amslera) oraz suplementacja diety preparatami z luteiną oraz kwasami omega3.
W przypadku postaci wysiękowej AMD postępowaniem z wyboru jest terapia doszklistkowa (iniekcje do wnętrza gałki ocznej) z preparatów anty VEGF. Terapię taką prowadzi się do końca życia pacjenta.