Angiografia fluoresceinowa to badanie ułatwiające diagnostykę i leczenie wielu schorzeń okulistycznych, między innymi retinopatii cukrzycowej, zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD), zaburzeń naczyniowych (zakrzepy i zatory), guzów czy zaburzeń rozwojowych. Wynik angiografii fluoresceinowej umożliwia wykonanie skutecznej i dokładnej laseroterapii siatkówki, na przykład w retinopatii cukrzycowej czy zakrzepach naczyń siatkówki.
Badanie polega na dożylnym podaniu kontrastu – fluoresceiny i następnie wykonaniu serii zdjęć siatkówki lub odcinka przedniego gałki ocznej.
Angiografia fluoresceinowa jest badaniem bezpiecznym, a poważne powikłania po podaniu kontrastu zdarzają się bardzo rzadko, w 1 na 200 000 przypadków.
Informacje dla pacjenta
1. Przeciwwskazania do wykonania badania:
- uczulenie na fluoresceinę; osoby z ciężkim wywiadem uczuleniowym powinny mieć wykonane badanie na terenie szpitala
- ciąża i karmienie piersią (matki karmiące swoje dzieci piersią powinny zaprzestać karmienia ta drogą przez 48 godzin po wykonaniu badania)
- ciężka niewydolność nerek (przy niewydolności nerek zalecane jest przeprowadzenie przed badaniem konsultacji nefrologicznej)
2. Badanie wraz z przygotowaniem trwa około godziny.
3. Wykonanie angiografii wymaga podania kropli rozszerzających źrenicę, których działanie utrzymuje się do 3 godzin po podaniu i w tym czasie odradza się kierowanie pojazdami.
4. U około 10% pacjentów w trakcie badania mogą wystąpić przejściowe nudności, dlatego przed badaniem nie należy spożywać obfitych posiłków; zdarzają się również łagodne reakcje uczuleniowe takie jak pokrzywka, świąd skóry, duszności.
5. Po podaniu kontrastu następuje zażółcenie skóry, spojówek i moczu, utrzymujące się przez 24 godziny po badaniu; możliwe są także obrzęki i łagodne stany zapalne pojawiające się w miejscu wkłucia dożylnego.
Prawidłowa angiografia fluoresceinowa siatkówki.
Angiografia fluoresceinowa tęczówki.