Leczenie suchej postaci AMD za pomocą podprogowej laseroterapii było prowadzone przez wiele lat. Początkowo wykorzystywano do tego celu klasyczne lasery fotokoagulujące. Efektem był zanik typowych dla tej postaci zwyrodnienia zmian, takich jak druzy. Jednak wyniki nie zawsze były zadowalające. Ponadto wykonanie tej formy laseroterapii w centrum plamki żółtej niesie ze sobą ryzyko jej uszkodzenia. Stąd próby wykorzystania do tego celu innych form laseroterapii, takich jak laseroterapia nanosekundowa lub laseroterapia mikopulsowa, gdzie czas trwania impulsu lasera jest bardzo krótki. Fakt ten determinuje selektywność laseroterapii oraz ogranicza uszkodzenie tkanek.
W przypadku laseroterapii mikropulsowej wykonywanej podprogowo, czyli bez pozostawienia śladów w tkance siatkówki, nie mamy do czynienia z żadnym uszkodzeniem komórek, a jedynie z modyfikacją ich funkcji. Po zabiegu za pomocą podprogowej laseroterapii mikropulsowej komórki siatkówki działają lepiej i efektywniej, a dodatkowo w siatkówce uruchamiają się procesy naprawcze.
Te właściwości laseroterapii mikropulsowej zostały wykorzystane do leczenia schorzeń zwyrodnieniowych i dziedzicznych siatkówki, chociaż na razie są to dość nieliczne próby kliniczne. Na przykład J K Luttrull uzyskał poprawę ostrości wzroku oraz czułości siatkówki w dużej grupie pacjentów z suchą postacią AMD, retinitis pigmentosa oraz w dystrofiach czopkowych przy zupełnym braku działań niepożądanych.
W Centrum Okulistycznym Dobry Wzrok wykonujemy laseroterapie mikropulsową laserem 810nm w suchej postaci AMD oraz schorzeniach dziedzicznych siatkówki. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym z zastosowaniem ogólnie akceptowanych protokołów laseroterapii mikropulsowej. W czasie tej procedury cały obszar bieguna tylnego podlega stymulacji. Pacjent powinien odczuć poprawę poczucia kontrastu najczęściej po kilku tygodniach od wykonania zabiegu. Zabieg można powtórzyć po kilku miesiącach.