Pon. - Pt. 09:00 - 17:00
lasoterapia siatkówki gdańsk

Laseroterapia siatkówki

Laseroterapia siatkówki, czyli fotokoagulacja laserowa, to zabieg wykonywany w leczeniu różnych schorzeń siatkówki. W schorzeniach naczyniowych, takich jak retinopatia cukrzycowa lub zakrzepy naczyń siatkówki, światło lasera niszczy niedokrwione części siatkówki, zapobiegając postępowi choroby i redukując ryzyko powikłań. Ponadto ostrożnie wykonana laseroterapia ma też działanie redukujące obrzęk siatkówki. W chorobach zwyrodnieniowych obwodu siatkówki laseroterapia ma działanie zabezpieczające, redukując ryzyko wystąpienia odwarstwienia siatkówki.

W okulistyce stosuje się lasery emitujące fale o różnej długości. Laser, którego używany w naszej poradni ma długość fali 577nm (fala w kolorze żółtym) i jest wykorzystywany do leczenia następujących schorzeń:

 • retinopatii cukrzycowej
 • zmian zatorowo-zakrzepowych
 • jaskry (trabekuloplastyka)
 • obwodowych przedarć i zwyrodnień siatkówki
 • drobnych zmian powiek i spojówek

Fala w kolorze żółtym jest bezpieczniejsza w laseroterapii okolic plamki żółtej, czyli centralnej części siatkówki, ponieważ nie jest absorbowana przez ksantofil, obecny w tej części siatkówki . Dodatkowo penetracja fali żółtej do wnętrza gałki ocznej jest lepsza niż fali zielonej, zwłaszcza przy zmętnieniach soczewki i rogówki.

Retinopatia cukrzycowa po laseroterapii:

 

Nasz laser o żółtej fali, Supra 577, jest wyposażony w dwie dodatkowe funkcje w porównaniu ze standardowym laserem do fotokoagulacji: MicroPulse™ i multispot.

Funkcja multispot to możliwość wybrania przez lekarza wzoru laserowania, odpowiedniego do schorzenia pacjenta. W jednym momencie (setne sekundy) dochodzi do wykonania kilku lub kilkunastu ognisk fotokoagulacji, zamiast tylko jednego . Oznacza to znaczne skrócenie czasu zabiegu, n.p. pan fotokoagulacji.

Funkcja MicroPulse™ sprawia, że fala docierająca do tkanki oka nie ma formy ciągłej, ale jest podzielona na krótkie impulsy (n.p. 100 bardzo krótkich impulsów w czasie 0,1 sek.). Taki sposób laseroterapii oszczędza tkankę i nie powoduje jej uszkodzenia , jak w przypadku klasycznej fotokoagulacji. Działanie lasera w funkcji mikropulsów jest de facto metaboliczne: poprawia funkcję nabłonka barwnikowego siatkówki oraz zmniejsza produkcję czynnika VEGF. W konsekwencji uzyskujemy redukcję obrzęku siatkówki sensorycznej bez jej uszkodzenia. Ma to ogromne znaczenie w leczeniu DME czyli cukrzycowego obrzęku plamki oraz obrzęku plamki w przebiegu zakrzepów – RVO. Lasery mikropulsowe mają również potwierdzoną skuteczność w leczeniu CSR – czyli surowiczej chorioretinopatii.

Dodatkowo funkcja mikropulsów może zostać wykorzystana do laseroterapii w kącie przesączania, stanowiąc alternatywę dla klasycznej trabekuloplastyki laserowej oraz dla SLT.

Zabiegi laserowe siatkówki nie są obciążone dużym ryzykiem powikłań. Do najpoważniejszych, ale występujących rzadko, należą mroczki w polu widzenia, ograniczenie pola widzenia na skutek powstałych w wyniku zabiegu blizn, pogorszenie ostrości wzroku, wtórny przedsiatkówkowy rozrost gleju skutkujący pogorszeniem widzenia w przyszłości, wylew krwi podsiatkówkowy lub do ciała szklistego. Po wykonanym zabiegu mogą również wystąpić przejściowe podrażnienia gałki ocznej jak również zaburzenia akomodacji, utrzymujące się do kilku tygodni.

Informacje dla pacjenta

 1. Przed zabiegiem badana jest ostrość wzroku pacjenta.
 2. Pielęgniarka podaje krople rozszerzające źrenice i krople znieczulające.
 3. Lekarz naświetla tkankę światłem lasera, niszcząc nieprawidłowe obszary siatkówki albo zaopatrując otwory lub przedarcia.
 4. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać lekkie ukłucia.
 5. Po zabiegu przez kilka godzin pacjent może odczuwać dyskomfort w widzeniu.
 6. Wykonanie laseroterapii wymaga podania kropli rozszerzających źrenicę, których działanie utrzymuje się do 3 godzin po podaniu i w tym czasie odradza się kierowanie pojazdami.

Interesuje Cię laseroterapia siatkówki w Gdańsku?

Zadzwoń i zaproponuj termin wizyty(+48) 58 573-73-77