Laseroterapia siatkówki, czyli fotokoagulacja laserowa, to zabieg wykonywany w leczeniu różnych schorzeń siatkówki. W schorzeniach naczyniowych, takich jak retinopatia cukrzycowa lub zakrzepy naczyń siatkówki, światło lasera niszczy niedokrwione części siatkówki, zapobiegając postępowi choroby i redukując ryzyko powikłań. Ponadto ostrożnie wykonana laseroterapia ma też działanie redukujące obrzęk siatkówki. W chorobach zwyrodnieniowych obwodu siatkówki laseroterapia ma działanie zabezpieczające, redukując ryzyko wystąpienia odwarstwienia siatkówki.
W okulistyce stosuje się lasery emitujące fale o różnej długości. Laser, którego używany w naszej poradni ma długość fali 577nm (fala w kolorze żółtym) i jest wykorzystywany do leczenia następujących schorzeń:
- retinopatii cukrzycowej
- zmian zatorowo-zakrzepowych
- jaskry (trabekuloplastyka)
- obwodowych przedarć i zwyrodnień siatkówki
- drobnych zmian powiek i spojówek
Fala w kolorze żółtym jest bezpieczniejsza w laseroterapii okolic plamki żółtej, czyli centralnej części siatkówki, ponieważ nie jest absorbowana przez ksantofil, obecny w tej części siatkówki . Dodatkowo penetracja fali żółtej do wnętrza gałki ocznej jest lepsza niż fali zielonej, zwłaszcza przy zmętnieniach soczewki i rogówki.
Retinopatia cukrzycowa po laseroterapii:
Nasz laser o żółtej fali, Supra 577, jest wyposażony w dwie dodatkowe funkcje w porównaniu ze standardowym laserem do fotokoagulacji: MicroPulse™ i multispot.
Funkcja multispot to możliwość wybrania przez lekarza wzoru laserowania, odpowiedniego do schorzenia pacjenta. W jednym momencie (setne sekundy) dochodzi do wykonania kilku lub kilkunastu ognisk fotokoagulacji, zamiast tylko jednego . Oznacza to znaczne skrócenie czasu zabiegu, n.p. pan fotokoagulacji.
Funkcja MicroPulse™ sprawia, że fala docierająca do tkanki oka nie ma formy ciągłej, ale jest podzielona na krótkie impulsy (n.p. 100 bardzo krótkich impulsów w czasie 0,1 sek.). Taki sposób laseroterapii oszczędza tkankę i nie powoduje jej uszkodzenia , jak w przypadku klasycznej fotokoagulacji. Działanie lasera w funkcji mikropulsów jest de facto metaboliczne: poprawia funkcję nabłonka barwnikowego siatkówki oraz zmniejsza produkcję czynnika VEGF. W konsekwencji uzyskujemy redukcję obrzęku siatkówki sensorycznej bez jej uszkodzenia. Ma to ogromne znaczenie w leczeniu DME czyli cukrzycowego obrzęku plamki oraz obrzęku plamki w przebiegu zakrzepów – RVO. Lasery mikropulsowe mają również potwierdzoną skuteczność w leczeniu CSR – czyli surowiczej chorioretinopatii.
Dodatkowo funkcja mikropulsów może zostać wykorzystana do laseroterapii w kącie przesączania, stanowiąc alternatywę dla klasycznej trabekuloplastyki laserowej oraz dla SLT.
Zabiegi laserowe siatkówki nie są obciążone dużym ryzykiem powikłań. Do najpoważniejszych, ale występujących rzadko, należą mroczki w polu widzenia, ograniczenie pola widzenia na skutek powstałych w wyniku zabiegu blizn, pogorszenie ostrości wzroku, wtórny przedsiatkówkowy rozrost gleju skutkujący pogorszeniem widzenia w przyszłości, wylew krwi podsiatkówkowy lub do ciała szklistego. Po wykonanym zabiegu mogą również wystąpić przejściowe podrażnienia gałki ocznej jak również zaburzenia akomodacji, utrzymujące się do kilku tygodni.
Informacje dla pacjenta
- Przed zabiegiem badana jest ostrość wzroku pacjenta.
- Pielęgniarka podaje krople rozszerzające źrenice i krople znieczulające.
- Lekarz naświetla tkankę światłem lasera, niszcząc nieprawidłowe obszary siatkówki albo zaopatrując otwory lub przedarcia.
- Podczas zabiegu pacjent może odczuwać lekkie ukłucia.
- Po zabiegu przez kilka godzin pacjent może odczuwać dyskomfort w widzeniu.
- Wykonanie laseroterapii wymaga podania kropli rozszerzających źrenicę, których działanie utrzymuje się do 3 godzin po podaniu i w tym czasie odradza się kierowanie pojazdami.