Pon. - Pt. 09:00 - 17:00
leczenie AMD Gdańsk

Diagnostyka i leczenie AMD (zwyrodnienie plamki żółtej AMD). Leczenie chorób siatkówki w Centrum Okulistycznym w Gdańsku

diagnostyka AMDZwyrodnienie plamki żółtej, zwane AMD, jest jednym z najczęstszych schorzeń siatkówki u osób starszych. Choroba ta może prowadzić do stopniowego pogorszenia ostrości widzenia, co znacznie wpływa na jakość życia pacjenta. W Centrum okulistycznym Dobry Wzrok w Gdańsku oferujemy diagnostykę i leczenie AMD.

Leczenie AMD w Gdańsku składa się z wielu elementów. Jednym z najważniejszych jest stosowanie iniekcji doszklistkowych. Preparat podawany w ten sposób ma za zadanie zahamować proces tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, które pojawiają się w wyniku choroby. Częstotliwość podań oraz dawkowanie preparatu są uzależnione od stopnia zaawansowania choroby oraz od wskazań lekarza.

Cała procedura obejmuje następujące badania i czynności:

  • podstawowe badanie okulistyczne
  • angiografię fluoresceinową
  • tomografię siatkówki (SOCT)
  • planowanie dalszego leczenia, to znaczy wybór postępowania zachowawczego lub terapii doszklistkowych

Co to jest AMD czyli zwyrodnienie plamki żółtej?

AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej, to choroba siatkówki, która dotyczy przede wszystkim osób w starszym wieku. Polega na stopniowym uszkadzaniu komórek siatkówki, które są odpowiedzialne za widzenie szczegółów i ostrość. Początkowo choroba przebiega bezobjawowo, jednak wraz z postępem zmian, pacjent zaczyna odczuwać pogorszenie ostrości widzenia w bliskiej odległości. Problemy z rozpoznawaniem twarzy czy zamazywanie się obrazu, to jedne z głównych powodów, dla których należy udać się do lekarza okulisty.

Zwyrodnienie siatkówki związane z wiekiem, czyli AMD (Age Related Macular Degeneration) to choroba dotykająca zwykle osoby po 50 roku życia. W początkowej fazie objawia się umiarkowanym pogorszeniem ostrości wzroku oraz matamorfopsjami („wyginaniem” się linii prostych). W miarę postępu choroby dochodzi do dalszego pogarszania się ostrości wzroku oraz występowania plam i mroczków w polu widzenia.

W AMD zmiany obserwujemy w siatkówce, czyli na dnie oka. W fazie wczesnej zwyrodnienia dominują druzy i przegrupowania barwnika. W fazie zaawansowanej dochodzi do powstania rozległych zaników siatkówkowych oraz do powstania patologicznych naczyń – neowaskularyzacji, a w konsekwencji dosiatkówkowych wylewów krwi.

Wyróżniamy dwie główne postaci AMD:

  • postać suchą (druzy, przegrupowania barwnika, zaniki)
  • postać mokrą, czyli wysiękowa (neowaskularyzacja)

W przypadku postaci suchej AMD postępowaniem jest obserwacja i stała kontrola okulistyczna (w tym samokontrola testem Amslera) oraz suplementacja diety preparatami z luteiną oraz kwasami omega3.

W przypadku postaci wysiękowej AMD postępowaniem z wyboru jest terapia doszklistkowa (iniekcje do wnętrza gałki ocznej) z preparatów anty-vegf. Terapię taką prowadzi się do końca życia pacjenta.

Jak przebiega diagnostyka AMD?

W Centrum okulistycznym Dobry Wzrok w Gdańsku przeprowadzamy diagnostykę chorób siatkówki, w tym AMD. Podczas badania okulistycznego dokładnie oceniamy ostrość widzenia, pole widzenia oraz stan ciała szklistego. W celu zdiagnozowania AMD wykonujemy również badanie dna oka, które pozwala na zobaczenie zmian w plamce żółtej. Działamy w mieście Gdańsk, jednak jesteśmy otwarci i na pacjentów z innych terenów, oferując różnorodne usługi okulistyczne.

Jakie są wskazania do leczenia AMD?

Leczenie AMD jest wskazane w przypadku postępu choroby i pogorszenia ostrości widzenia. W Centrum okulistycznym Dobry Wzrok w Gdańsku stosujemy iniekcje doszklistkowe, które polegają na podaniu preparatu bezpośrednio do gałki ocznej pacjenta. Dzięki temu możliwe jest zahamowanie procesu uszkadzania się komórek siatkówki oraz poprawa jakości widzenia. Brak działania sprawia, iż gwałtowny przebieg choroby w późniejszym okresie, może być coraz trudniejszy do samego wyleczenia.

Jak wygląda leczenie AMD?

Leczenie AMD jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym i polega na podaniu preparatu bezpośrednio do gałki ocznej. W zależności od rodzaju choroby i jej zaawansowania, iniekcje doszklistkowe mogą być przeprowadzane z różną częstotliwością.

Iniekcje doszklistkowe

Iniekcja doszklistkowa jest jednym z najważniejszych elementów leczenia AMD. Procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na wprowadzeniu odpowiedniego preparatu bezpośrednio do ciała szklistego gałki ocznej. Metoda ta pozwala zahamować proces tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, które są główną przyczyną rozwoju choroby.

amd - badanie pola widzenia

Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej w postaci wysiękowej AMD?

AMD wysiękowy to jedna z postaci choroby, która charakteryzuje się występowaniem płynu w obrębie siatkówki. W takim przypadku konieczne jest wykonanie iniekcji doszklistkowych w celu zahamowania procesu chorobowego.

Usłyszenie diagnozy związanej z chorobami siatkówki może być szokujące dla pacjenta. Jednym z najczęstszych zaburzeń jest właśnie  zwyrodnienie plamki żółtej, zwane również AMD (z ang. age-related macular degeneration). Odpowiednie leczenie może jednak zahamować postęp choroby i poprawić ostrość widzenia.

Choroby siatkówki oka i ich leczenie w Centrum Okulistycznym w Gdańsku

Choroby siatkówki to szeroka grupa schorzeń, które dotyczą przedniego odcinka oka. Ich objawem jest zwykle spowolnienie lub upośledzenie widzenia, a także występowanie innych zaburzeń, takich jak m.in. pogorszenie ostrości widzenia czy ograniczenie pola widzenia. Najczęstszą przyczyną jest właśnie upływający czas. Istotne znaczenie ma szybka diagnoza i odpowiednia metoda leczenia, co jest niezwykle istotne w przypadku zahamowania pogarszającego się wzroku. W żadnym wypadku nie można bagatelizować objawów choroby, a po rozpoznaniu jej, oddać się w ręce lekarzy, którzy będą w stanie poradzić sobie z konkretnymi chorobami, w tym na przykład bardzo popularną wysiękową postacią AMD czy też suchą postacią AMD.

FAQ:

  1. Jakie są objawy AMD?

Objawy AMD to m.in. zniekształcenia obrazów, trudności w czytaniu, rozmycie i pogorszenie ostrości widzenia, a także wrażenie czarnych plam lub cieni przed oczami.

  1. Czy leczenie AMD jest bolesne?

Iniekcje doszklistkowe mogą być nieco nieprzyjemne, ale zazwyczaj nie powodują silnych bólów. Pacjentom podaje się znieczulenie miejscowe przed zabiegiem.

  1. Jak często należy wykonywać iniekcje doszklistkowe?

Częstotliwość wykonywania iniekcji doszklistkowych zależy od indywidualnego przypadku pacjenta oraz od rodzaju stosowanej terapii.

  1. Czy AMD jest chorobą dziedziczną?

Tak, AMD może mieć podłoże genetyczne i występować w rodzinie.

  1. Czy leczenie AMD gwarantuje w pełni powrót do dobrego widzenia?

Leczenie AMD może pomóc w poprawie jakości widzenia, ale nie zawsze prowadzi do całkowitego powrotu do pełnej ostrości wzroku.

Interesuje Cię operacja zeza w Gdańsku? Jaka jest cena operacji zeza w Gdańsku?

Zadzwoń i zaproponuj termin wizyty(+48) 58 573-73-77