Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa iż pojawiła się w sprzedaży nowa książka dr Macieja Gawęckiego – Retinopatia cukrzycowa.
Książkę można zamówić w sklepie internetowym wydawnictwa tutaj.
Książka Retinopatia cukrzycowa to kompendium wiedzy na temat patomechanizmu, diagnostyki i leczenia tego bardzo częstego w okulistyce schorzenia. Została pomyślana i napisana jako praktyczny podręcznik dla okulistów, diabetologów i internistów – zarówno lekarzy tych specjalności, jak i studentów medycyny. Jej dodatkowym walorem jest bogaty zestaw ilustracji i tabel, obszerny wybór literatury oraz aneks zawierający definicje i algorytmy dotyczące postępowania w retinopatii cukrzycowej.
Poniżej słowo wstępu:
Ta doskonała książka, dokładnie przygotowana przez doktora Maciej Gawęckiego, zajmuje się jedną z najważniejszych przyczyn utraty widzenia, retinopatią cukrzycową.
Tekst jest tak zorganizowany, aby skrupulatnie przedstawić wszystkie aspekty tego schorzenia, poprzez opisanie klasyfikacji, epidemiologii, patofizjologii, danych klinicznych oraz postępowania terapeutycznego. „Retinopatia cukrzycowa” zapewnia pełen aktualny ogląd tej choroby, odnoszący się zarówno do współczesnej praktyki klinicznej jak i przyszłych badań naukowych nad retinopatią cukrzycową.
Poza klarownie napisanym tekstem, duża ilość ilustracji dopełnia książkę, ułatwiając zrozumienie każdego z tematów.
„Retinopatia cukrzycowa” będzie szczególnie użyteczna dla studentów, okulistów, diabetologów i badaczy.
Życzę autorowi wielu sukcesów.
M. Battaglia Parodi MD
Associate Professor
Department of Ophthalmology
Vita-Salute San Raffaele University
Milano, Italy
„Należy pogratulować doktorowi Gawęckiemu za ten znakomity, zwięzły, ale jednocześnie komunikatywny podręcznik na temat retinopatii cukrzycowej przeznaczony dla pracowników służby zdrowia. Przedstawiono w nim i opisano aktualne poglądy na temat patogenezy tego schorzenia, jego główne objawy kliniczne oraz sposoby leczenia. W całym tekście doktor Gawęcki pokazuje najważniejszą cechę prawdziwego naukowca: ciekawość. Dlaczego jest to takie ważne? Sceptycyzm stał się dominującym nastawieniem współczesnej nauki. Chociaż sceptyk ubiera zwykle szaty kapłańskiej czystości intelektualnej, w istocie niczego nie ryzykuje, niczego nie odkrywa i nie jest w stanie nauczyć się niczego nowego. Każdy, niezależnie od pozycji, może grać sceptyka. Przez ile lat Gullstrand odmawiał Einstenowi przyznania Nagrody Nobla ? Nie jest zbrodnią , że tak robił, ale że mógł tak postępować. Sceptycyzm w rozkwicie.
Pomimo doskonałości książki doktora Gawęckiego, ważne jest , aby uświadomić sobie, że wszystko co jest w niej zawarte, za 10, 20 lub 50 lat zostanie uznane za przestarzałe, albo po prostu błędne. Taka jest cena postępu. Dlatego nigdy nie powinniśmy zbyt mocno bronić status quo oraz „aktualnego konsensusu”: to byłby błąd. Po prostu jeszcze nie wiemy. Jeżeli mi nie wierzycie, poświęćcie chwilę na refleksję o przeszłości. Pomimo naszych najszczerszych wysiłków, aby być tak poprawnym jak się da w danym momencie w czasie, przyszłość, prawdopodobnie, spojrzy na nas albo z przerażeniem albo z rozbawieniem – a najprawdopodobniej z obydwoma uczuciami. Jeżeli będziemy mieli szczęście – również ze współczuciem.
Ciekawość doktora Gawęckiego, oczywista przy lekturze jego książki, stanowi antidotum dla naszej kultury sceptycznej arogancji i zaproszenie do postępu: do nowej i lepszej informacji oraz nowych i lepszych praktyk. Kolejny krok w niekończącej się podróży. Taka książka zajmuje ważne miejsce w naszej bibliotece. Jestem pewien, że będziecie, jak ja, czytać ją z przyjemnością i docenicie jej użyteczność.”
Jeffrey K Luttrull, MD
Ventura County Retina Specialists
Ventura, California
Styczeń 2021