Pierwszy w Polsce północnej zabieg implantacji XEN

04/11/2016

Trójmiasto, 04.11.2016 rok

Szanowne Koleżanki,

Szanowni Koledzy

 

Z przyjemnością informujemy, że jako pierwsi w Polsce północnej wykonaliśmy zabiegi przeciwjaskrowe z wykorzystaniem implantu XEN firmy Allergan.

Zabiegi zakończyły się powodzeniem zarówno śródoperacyjnym, jak też, w na razie krótkim okresie obserwacji pooperacyjnym. U wszystkich pacjentów uzyskaliśmy niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe pomimo odstawienia leków przeciwjaskrowych.

Wskazaniem do zastosowania tej przeciwjaskrowej techniki operacyjnej jest jaskra otwartego kąta z widocznym beleczkowaniem występująca u pełnoletnich pacjentów, stosujących od 1 do 5 leków obniżających ciśnienie śródgałkowe. Zabieg ten można stosować zarówno u pacjentów z soczewką własną, z pseudosoczewkowością tylną po operacji zaćmy, jak też jako procedurę łączoną z fakoemulsyfikacją u pacjentów z zaćmą.

W czasie kwalifikacji do wszczepu XEN należy wykluczyć pacjentów z jaskrą wąskiego i zamykającego się kąta, pacjentów z neowaskularyzacją tęczówki, aktywnym zapaleniem oka i przydatków oka, pacjentów z przedniokomorowymi soczewkami wewnątrzgałkowymi lub ciałem szklistym w komorze przedniej czy gałką wypełnioną olejem silikonowym.

Szersze omówienie tej nowej techniki operacji przeciwjaskrowych oraz przedstawienie naszych pierwszych doświadczeń w jej stosowaniu odbędzie się w czasie grudniowej edycji Gdyńskich Jesiennych Spotkań Okulistycznych na które już dziś serdecznie zapraszamy.

Pragniemy też zachęcić Państwa do przysyłania w miesiącu listopadzie pacjentów z jaskrą – potencjalnych kandydatów do zastosowania tej techniki, gdyż dysponujemy jeszcze możliwością wykonania kilkunastu bezpłatnych dla pacjenta zabiegów implantacji XEN.

Kandydaci do wszczepu XEN proszeni są o umówienie się na bezpłatną wizytę kwalifikacyjną w Laguna Medical w Gdyni, Plac Kaszubski 1, pod numerem telefonu 58 719 82 86.

 

Serdecznie pozdrawiamy

i w razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji

Dr med. Maciej Gawęcki i Dr med. Jan Staniewicz