Nowy laser Supra 577

24/02/2014

Fala w kolorze żółtym jest bezpieczniejsza w laseroterapii okolic plamki żółtej, czyli centralnej części siatkówki, ponieważ nie jest absorbowana przez ksantofil, obecny w tej części siatkówki . Dodatkowo penetracja fali żółtej do wnętrza gałki ocznej jest lepsza niż fali zielonej, zwłaszcza przy zmętnieniach soczewki i rogówki.

Nasz laser o żółtej fali, Supra 577, jest wyposażony w dwie dodatkowe funkcje w porównaniu ze standardowym laserem do fotokoagulacji: MicroPulse™ i multispot.

Funkcja multispot to możliwość wybrania przez lekarza wzoru laserowania, odpowiedniego do schorzenia pacjenta. W jednym momencie (setne sekundy) dochodzi do wykonania kilku lub kilkunastu ognisk fotokoagulacji, zamiast tylko jednego . Oznacza to znaczne skrócenie czasu zabiegu, n.p. pan fotokoagulacji.

Funkcja MicroPulse™ sprawia, że fala docierająca do tkanki oka nie ma formy ciągłej, ale jest podzielona na krótkie impulsy (n.p. 100 bardzo krótkich impulsów w czasie 0,1 sek.). Taki sposób laseroterapii oszczędza tkankę i nie powoduje jej uszkodzenia , jak w przypadku klasycznej fotokoagulacji. Działanie lasera w funkcji mikropulsów jest de facto metaboliczne: poprawia funkcję nabłonka barwnikowego siatkówki oraz zmniejsza produkcję czynnika VEGF. W konsekwencji uzyskujemy redukcję obrzęku siatkówki sensorycznej bez jej uszkodzenia. Ma to ogromne znaczenie w leczeniu DME czyli cukrzycowego obrzęku plamki oraz obrzęku plamki w przebiegu zakrzepów – RVO. Lasery mikropulsowe mają również potwierdzoną skuteczność w leczeniu CSR – czyli surowiczej chorioretinopatii.

Dodatkowo funkcja mikropulsów może zostać wykorzystana do laseroterapii w kącie przesączania, stanowiąc alternatywę dla klasycznej trabekuloplastyki laserowej oraz dla SLT.

Nowy laser zapewnia naszym pacjentom krótsze i mniej bolesne zabiegi, mniejsze blizny i uszkodzenia tkanki oka, czyli większą skuteczność i komfort leczenia.